Software » Operační systémy » Spodní lišta, zástupci a pozadí plochy

Spodní lišta, zástupci a pozadí plochy

Publikováno: 27. 11. 2012

Jak vyřešit nepříjemnost, když se nastavení systému ve Windows 7 nějakým způsobem změní, obvykle nešťastnou shodou náhod či neodborným zásahem. A tak se stane, že zmizí či se přesune lišta, panel nástrojů či zástupce na ploše. Kdo se v systému vyzná, není pro něj problém dát vše do původního stavu během okamžiku.

Přesunutí hlavního panelu

Lišta, která se nachází v základním nastavení na spodním okraji obrazovky, a jsou na ní nabídka start a další důležité položky, jde jednoduše přemístit doleva, doprava, nahoru či ji ponechat dole. Toto nastavení se provede buď jednoduchým přemístěním kliknutím levým tlačítkem myši a přetažením požadovaným směrem nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na panel a stisknutím možnosti vlastnosti. Zde se nachází položka „Umístění hlavního panelu na obrazovce“ a možnosti volby - Dolu, Doleva, Doprava, Nahoru. Pakliže je zaškrtnuta volba uzamknout panel nástrojů, není možné lištu přesunout přetažením, ale pouze volbami ve vlastnostech. Požadujeme-li, aby se lišta skrývala, pokud kurzor není nad ní, zaškrtneme položku „Automaticky skrývat panel“.

Vytvoření zástupce na ploše

Obvykle se zástupce vytvoří již při instalaci konkrétního software. Někdy si ho však nedopatřením smažeme nebo zástupce program z nejrůznějších příčin nevytvořil. Zde se nabízí velice jednoduché řešení. Opět je postupů více. Nejprve je nutné vyhledat adresář, kde je program nainstalovaný. V něm najet myší na soubor, který spouští celý software, což je obyčejně ten s koncovkou .exe, a kliknout pravým tlačítkem myši. Objeví se možnosti, ze kterých vybereme odeslat na plochu vytvořit zástupce. Zrychleně lze použít postup - opět použít pravé tlačítko myši na ploše, položka „Nový“ a poté „Zástupce“. Vyhledání je stejné, jako u předcházejícího příkladu.

Úprava spodní lišty - přidání a odebrání zástupce

Pakliže chceme některého ze zástupců, většinou z těch nejpoužívanějších, přesunout do spodní lišty neboli hlavního panelu, použijeme opět pravé tlačítko myši nad zástupcem na ploše a zvolíme připnout na hlavní panel. Pro jeho odebrání se po poklepání pravým tlačítkem nad ikonou ve spodním panelu zvolí odepnout zástupce. Zrychleně je možné také pouhé najetí kurzorem a přetažení do spodní lišty.

Úprava pozadí plochy

Nakonec si najdeme nástroje pro úpravu pozadí plochy. Přejdeme na tento počítač a ve vrchním menu si vybereme ovládací panely. Zde zvolit individuální nastavení a v dolním části pod první levou ikonou je odkaz pozadí plochy. Po zvolení této položky se objeví ve vrchní části položka umístění obrázku. Lze využít přednastavené možnosti Windows nebo si zvolit adresář se svými fotografiemi a volbou jedné či více je lze použít jako pozadí na plochu. Zrychleně se lze do složky úpravy pozadí dostat poklepáním pravým tlačítkem myši plochu a zvolit možnost „Přizpůsobit“.

Diskuse k článku (2)


Související obsah

» Záloha a obnova dat na Windows XP

» Notebook Asus K53SV - SX966V

» Symboly - zkratky a nástroje ve Windows

» Vypalování ve Windows 7

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2023 Software - Podmínky užívání - Kontakt