Software » Internet » Záložky ve Firefoxu a jejich třídění

Záložky ve Firefoxu a jejich třídění

Publikováno: 17. 5. 2016

Záložky se dají ukládat nejrůznějšími způsoby. Existuje velké množství služeb na internetu, které umožňují ukládat si oblíbené stránky online. Poté lze mít své stránky k dispozici stále z jakéhokoliv počítače. Jenže si v těchto případech musí každý založit účet, pamatovat heslo, zadat email a kdoví, co ještě. Proto dávají mnozí přednost spravování záložek přímo v internetovém prohlížeči. Podíváme se, jak si lze záložky ukládat, třídit a používat ve Firefoxu.

Záloha

I záložky lze přenést do jiného počítače, nebo si je uložit a použít pro případ, kdy chceme operační systém znovu přeinstalovat a nechceme o oblíbené stránky přijít. Nejprve přejdeme do položky Záložky ve vrchním menu, poklepeme na volbu Zobrazit všechny záložky, pokračujeme na Import a záloha a Zálohovat. Vytvoří se soubor bookmarks s datem a koncovkou json. Tento soubor lze poté použít pro obnovu, a to i v jiném počítači.

Obnova

Pro obnovu použijeme stejnou cestu, jako při zálohování (Záložky – Zobrazit všechny záložky – Import a záloha – Obnovit a nyní zvolíme uložený soubor viz odstavec o záloze.

Ukládání a třídění

Uložit oblíbenou stránku lze ve Firefoxu velmi jednoduše. Ve vrchní liště na pravé straně je hvězdička. Přejdeme na konkrétní stránku a při kliknutí na tuto hvězdičku se uloží. Jenže pokud jich budeme mít takto uložených několik set nebo dokonce tisíc, pak nastane zmatek. Proto se záložky dále třídí. Můžeme to učinit následovně.

Když opět klikneme na hvězdičku, objeví se možnosti pro úpravu. První možnost je stránku odstranit. V řádku Název lze vepsat nadpis nebo ponechat ten, který má v názvu konkrétní stránka. Pro třídění je nejdůležitější řádek s názvem Složka. Zde jsou tři základní volby. Lišta záložek uloží stránku do vrchní lišty. Nabídka záložky uloží stránku do složky, kterou otevřeme kliknutím na možnost ve vrchním menu prohlížeče. Pokud se vrchní menu neobjevuje, zobrazíme ho následovně. Myší najedeme na vrchní okraj prohlížeče a pravým tlačítkem myši otevřeme nabídku, ze které vybereme Hlavní nabídku. Poslední možností jsou Netříděné záložky.

Pokud však nechceme mít v záložkách zmatek, budeme je členit do složek. Klikneme proto v otevřených možnostech na šipku zcela vpravo v řádku Složky (po kliknutí na hvězdičku). Objeví se tlačítko Vytvořit složku. Pro příklad si vytvoříme složku s názvem Úřady. Do této složky poté vložíme konkrétní záložku a budeme ji mít pod názvem Úřady. Složky lze přidávat a mazat i po otevření možnosti Záložky ve vrchním menu. Uložené stránce lze přidat i štítky, díky kterým lze konkrétní stránku rychleji vyhledat.

Pro zobrazení lišty záložek postupujeme stejně, jako u vrchního menu, čili klikneme pravým tlačítkem nad vrchní stranou prohlížeče a zaškrtneme volbu Lišta záložek. Spravovat stránky pomocí prohlížeče je nejrychlejší možnost na svém počítači. Pokud se však připojujeme z různých zařízení, pak je vhodné s tím počítat a kombinovat jak stránky uložené v počítači, tak i některou z online služeb, kterých je na internetu dostatek.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Psaní do PDF souborů

» Obnova smazaných souborů z USB a disků

» V čem otevřít soubory docx

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2023 Software - Podmínky užívání - Kontakt