Software » Internet » Kam ukládat záložky

Kam ukládat záložky

Publikováno: 24. 2. 2013

Na internetu obvykle hledáme informace. Když je pomocí vyhledávače nalezneme, chceme si konkrétní stránky zapamatovat. Proto je nejjednodušší si je ukládat, třídit a označit popisem. K tomuto účelu máme v podstatě dvě možnosti. Každá má své klady a zápory.

První možnost je záložky ukládat v počítači, konkrétně v internetovém prohlížeči. Prakticky všechny prohlížeče tuto funkci mají. Výhodou je, že není třeba se nikam přihlašovat ani registrovat. Zároveň je práce rychlejší. Naopak zde může být problém s přehledností. Největším záporem je nemožnost využít bookmarks z jiného zařízení. Také je lze poměrně lehce ztratit při přeinstalaci operačního systému. I v tomto případě existuje řešení. Pokud si vezmeme modelový příklad např. ve Firefoxu, můžeme si zde oblíbené stránky lehce zazálohovat a poté je v případě potíží rychle obnovit. Pro vytvoření zálohy zvolíme ve vrchním menu položku všechny záložky, vytvořit zálohu a soubor s příponou json uložíme na disk. Obnovení provedeme opět vstupem do té samé položky menu, tentokrát však zvolíme možnost obnovit. Objeví se okno pro vyhledání souboru se zálohou a poté už jen stisknout příslušné tlačítko pro dokončení.

Zálohování a obnovování můžeme provádět prakticky ve všech nejznámějších a nejpoužívanějších internetových prohlížečích. Universální způsob použitelný pro všechny prohlížeče je import a export ze souboru HTML. Popíšeme si cesty postupů u jednotlivých prohlížečů. U Firefoxu jdeme do stejného místa jako v předešlém způsobu zálohování do souboru json, akorát nyní použijeme možnost do souboru HTML.

Cesta Firefox: Záložky – zobrazit všechny záložky – import a záloha – exportovat do HTML souboru – při obnově se použije akorát importovat místo exportovat.

Chrome: Poklepat v pravém horním rohu na panel – zvolit volbu záložky – správce záložek – uspořádat – poté opět exportovat nebo importovat.

Internet Explorer: aktivujte si řádek nabídek poklepáním pravým tlačítkem myši nad vrchní částí prohlížeče – soubor – import, export – importovat se souboru (případně exportovat) – zaškrtnout oblíbené položky – vyhledat cestu k souboru – zvolit umístění a dokončit import.

Opera: zvolit v levém horním rohu panel – otevře se nabídka – použít volbu záložky – správce záložek – soubor – a exportovat či importovat. Pokud byste si náhodou u opery zrušili viditelnost lišty, stačí stisknout klávesu F4 – pravým tlačítkem zvolit na levém panelu přizpůsobit – přejít na lišty - povolit lišta listů – zobrazení dalších nabídek, např. domovskou, adresní řádek atd., lze nastavit po otevření panelu v levém horním rohu v položce Lišty – a zde zaškrtnout potřebné nastavení.

Nedostatky se ztrátou oblíbených stránek řeší online služby, kam si lze obvykle zdarma uložit své záložky a mít je k dispozici z jakéhokoliv počítače či tabletu. Zde je potřeba se přihlašovat, ale můžeme si oblíbené stránky lepe třídit do kategorií. Nejlepší je využít jak funkcí prohlížečů, tak i ukládání oblíbených stránek v online službách z důvodu rozdělení rizika ztráty informací, které potřebujeme. Není totiž nic horšího, než přijít o již jednou nalezené informace.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Vyhledávání v záložkách již dostupné

» Adresní řádek

» Novinky na Odkazy na web.cz

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt