Software » Operační systémy » Záloha a obnova dat na Windows XP

Záloha a obnova dat na Windows XP

Publikováno: 25. 12. 2011

Zálohování je jednou z nejdůležitějších činností pro všechny, kteří pracují pomocí svého počítače. I když je Windows XP na ústupu, má ho na svých počítačích stále mnoho uživatelů. Zásadou je nespoléhat se výhradně pouze na vytvořenou zálohu, ale zvlášť si ukládat i jednotlivé adresáře s cennými daty.

K zálohování Windows XP nepotřebujete žádné externí programy. Vystačíte si s programovým vybavením samotného operačního systému. Nejprve si zjistěte, zdali je nainstalován nástroj backup. Obyčejně je automaticky přítomen ve verzi Windows XP professional, ve verzi home je nutné ho nainstalovat. Vložte CD s Windows XP. Klikneme na start v levém spodním rohu obrazovky – spustit – vepsat do řádku F:\valueadd\msft\ntbackup\ntbackup.msi a stisknout OK. Písmeno F na počátku volíme dle umístění mechaniky, čili to může být písmeno D,E, F nebo i jiné. Program se automaticky po napsání příkazu nainstaluje a nyní jej spustíme.

Opět kliknout na start – spustit – vepsat příkaz ntbackup.exe a tlačítko OK. Spustit rozšířenou verzi, zvolit ve vrchním menu zálohování, zaškrtnout požadovanou položku C, System State, Dokumenty. V levém spodním rohu určit médium pro uložení souboru. Zvolit možnost upřesnit a zaškrtnout ověřit zálohovaná data, typ zálohování - normální a nakonec spustit.

Je doporučeno nespoléhat se stoprocentně na funkční zálohu. Vždy se může něco pokazit. Před spuštěním je vhodné si uložit cenná data a adresáře na DVD či jiný disk a pro jistotu ještě alespoň na jiný oddíl disku, který zůstane zachován, či ještě lépe na externí disk. Samotnou zálohu je také vhodné přemístit na jiné médium a také na více míst. Celková velikost je závislá na velikosti disku a jeho naplnění. Vhodné je si pro obnovu zazálohovat systém s nejdůležitějšími programy a práci v adresářích pak zvlášť. Máte-li velká úložiště dat k dispozici, je možné vytvářet celkové zálohy bez omezení, ale počítejte s tím, že budou velmi objemné.

Zanedbávání zálohování je velmi ošidné a šetření, především na času při vytváření záloh, se nemusí vyplatit. Samotná obnova systému se provádí opět přes start – spustit – zadat do řádku ntbackup.exe – zvolit obnovení systému – nástroje – možnosti – zvolit požadovanou možnost obnovy, následně zaškrtnout soubor se zálohou a označit obnovované části. Sám volím vždy přepsat soubor v tomto počítači, ale volba se může lišit dle požadavku uživatele, jestliže chce či nechce odstranit stávající soubor.

Chci-li systém obnovit zcela a nechci se zdržovat instalací ovladačů a jednotlivých programů, nejprve nainstaluji operační systém, přidám všechny potřebné ovladače, nainstaluji používané programy, aktivuji Windows, stáhnu potřebné aktualizace a poté systém zazálohuji. Při další přeinstalaci pouze nainstaluji systém z CD a poté obnovím ovladače a programy ze zálohy. Práci do adresářů si zkopíruji z DVD a systém je funkční během zanedbatelné doby.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Windows - uživatelské učty

» Síť Windows - Windows

» Nastavení mikrofonu na předním panelu

» Četnost přeinstalace Windows a jak ji oddálit

» FFDShow - snadné spuštění videa MPEG-4

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2022 Software - Podmínky užívání - Kontakt