Software » Práce se soubory » V čem otevřít soubory docx

V čem otevřít soubory docx

Publikováno: 14. 4. 2016

Často dostáváme v elektronické komunikaci nejrůznější formáty souborů. A protože každý může mít jiný software, pak někdy nastane problém, jak konkrétní dokument otevřít. Soubory docx jsou dokumenty pocházející z nových Windows Office. A pokud nemáme Windows Office, pak si lze zdarma stáhnout a nainstalovat kancelářský balík LibreOffice. Ten si s tímto typem dokumentu dokáže poradit. Dokonce umí i převést stávající formát na jiný, např. doc nebo odt. Je potřeba si ale stáhnout novou verzi 5. Starší si také nedokázali s těmito formáty poradit. Verze 5 to však již umí.

Pro změnu na jiný formát je postup v LibreOffice velmi jednoduchý. Stačí zvolit volbu Soubor a poté Uložit jako a z nabídky vybrat požadovaný typ. Vybrat pa lze např. formát doc, docx, rtf, txt, odt a další, případně lze jednoduše exportovat tlačítkem nahoře v menu do formátu PDF.

Pokud chceme otevřit dokument docx v LibreOffice a plánujeme to dělat pravidelně, je dobré nastavit si LibreOffice jako výchozí. Jak to lze nastavit? Klikneme na soubor s koncovkou docx. pravým tlačítkem myši. Otevřeme možnost Vlastnosti a zde zvolíme položku Obecné. Přejdeme k nápisu Otevřít v programu a zde stiskneme tlačítko Změnit. Poté vyhledáme v počítači požadovaný program, někdy ho vidíme v nabídce doporučené, ovšem někdy musíme zvolit i možnost Další programy, případně musíme program vyhledat tlačítkem Procházet.

LibreOffice se například ve Windows 7 instaluje do adresáře Program Files (x86). Jakmile jsme program vyhledali a označili, volbu potvrdíme. Nyní se bude tento konkrétní soubor otvírat v programu, který jsme mu přidělili. Samozřejmě lze tuto předvolbu kdykoliv změnit stejným postupem a použít jiný software na otvírání souborů.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Jak spojit PDF soubory

» Psaní do PDF souborů

» Obnova smazaných souborů z USB a disků

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2024 Software - Podmínky užívání - Kontakt