Software » Aktuality a informace » TES V Skyrim – RPG pro náročné

TES V Skyrim – RPG pro náročné

Publikováno: 19. 9. 2012

Již páté pokračování veleúspěšné série The Elder Scrolls, tentokrát pod názvem Skyrim, je opět velmi žádaná a oblíbená hra. Rozsáhlý svět, plno questů, dějová linie a hlavně perfektní odreagování. To vše si lze dopřát v této hře.

Svět vypadá opravdu úžasně a společně s dějem dokáže hráče doslova pohltit. Skyrim je tak z dalších her, která je velmi návyková a lze u ní bez potíží strávit i několik hodin denně, aniž by si to člověk uvědomil.

Aby zde nebyly jen slova chvály, pár chyb se také najde. Ten největší mínus je nutnost registrovat hru přes internet, která je jinak záležitostí hraní offline. Jistě se tím vývojáři chrání před nepoctivci, ale naneštěstí tím trestají pouze ty poctivé, protože některým z nich značně stěžují přístup ke hře (zvláště těm, kteří nemají stále připojení k internetu), aniž by chtěli jakkoliv podvádět. Potíž mě částečně v počátku činil nefunkční patch, což bylo ale již odstraněno a vše již běží bez nejmenší chybičky. Zde však, alespoň z mé strany, končí negativa hry. Po registraci a přihlášení na Steam lze hrát jak online, tak i offline. Aby však registrace přes internet nebyla úplně k ničemu, bonusem je ukládání pozic na servery a v případě, že si chci zahrát z jiného počítače, nebo po nové instalaci systému, si lze uloženou pozici stáhnout z aplikace Steam a pokračovat ve své oblíbené hře.

Ovládání hry je poměrně jednoduché, ale hned v prvopočátku je dobré si nastavit používání zbraní tak, aby je bylo možné rychle měnit. V inventáři klávesa I si označíme příslušnou zbraň a klávesou F ji uložíme do oblíbených. Oblíbené zbraně či předměty si lze rychle vyvolat klávesou Q. Zde si pak lze ještě lépe nastavit jejich rychlý výběr. Vyvolat klávesou Q oblíbené předměty a posléze si vybrat a označit klávesou F a příslušným číslem, které je nutné chvilku přidržet. Pak si lze v boji rychle měnit zbraně, použít kouzlo či lektvar pro doplnění života nebo many. Výborní jsou pomocníci a to nejenom tím, že pomáhají při boji zneškodnit nepřátele, ale dokonce jim lze dát rozkazy, nést náklad, který sám nepoberu a vybavit je lepšími zbraněmi a brněním. Lze si je najmout či budou přiděleni za splněné úkoly. Ve stájích je dobré koupit si koně pro lepší přesun ve světě a také si pořídit dům, třeba v bílém průsmyku u správce jménem Proventus Avenicci v Dračí Síni za 5000 zlatých. Po zakoupení ho lze nalézt dole ve městě pod názvem Domov vánku. Kůň stojí 1000 zlatých. Nechybí takové možnosti hraní v RPG, jako výroba předmětů, jejich prodej, zlepšování dovedností a vstupovat do společenství. Za prohřešky vás vsadí do vězení. Hra je tak propracovaná, že v ní lze, kromě klasických prvků známých z RPG her, onemocnět, odpočívat a spát, bydlet v domě či se oženit nebo vdát. Střídání dne a noci vám připraví zážitky, které se jen tak v každé hře nevidí.

Kromě lidských nepřátel se ve světě nacházejí i nejrůznější stvoření počínaje od obyčejných zvířat, nejrůznějších nemrtvých potvor, obrů až po draky. Zbraně mají také nejrůznější vylepšení způsobující dodatečné poškození. Je nutné je po určité době nabít pomocí kamenů duší, které lze získat ve světě prohledáváním nejrůznějších skrýší a padlých nepřátel. Sbírat se dá téměř vše a posléze prodávat u obchodníků. Poté, po zakoupení svého domu, je dobré si začít ukládat cenné předměty do svého úložiště. Pokud byste je později potřebovali a museli koupit, zaplatíte u obchodníka mnohem více, než za kolik jste předmět předtím prodali.

K úspěšnému zdolávání hry je nutné zlepšovat vždy ty dovednosti, které vaše postava využívá. Pro bojovníka to jsou především život, brnění a dovednosti v boji. Myslete na to při udělování talentů. Taková obouruční zbraň u válečníka s vylepšeným bojem dokáže nadělat pořádně škody.

A co je k této fantastické hře potřeba? Trochu lepší počítač není na škodu. Minimum je 2000 MHz dvoujádrový procesor, 2 GB RAM, DVD mechanika, 6 GB místa na harddisku a grafická pamět 3D s 512 MB paměti. Vše splňuje notebook Asus K53SV – SX966V. Vyšší a lepší verze nejsou na škodu. Na tomto počítači však vše běží naprosto bez problémů. Pro lepší zábavu si zkuste připojit PC k televizi pomocí HDMI. Požitek ze hry se tím ještě zvýší. Pro registraci je nutné připojení k internetu. K samotnému hraní však již není v módu offline potřeba.

Co říci závěrem. Další návyková záležitost posunující hraní k vyšším metám. Pro příznivce této série je nutné ještě podotknout, že se připravuje online verze hry nazvané The Elder Scrolls Online, která by měla vyjít v průběhu roku 2013. Hráči se tak mohou těšit na další desítky až stovky hodin zábavy a ta se bude hodit především při dlouhých večerech v zimních měsících.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Počítačové hry, kdo a proč je hraje

» Které hry stojí za to hrát

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt