Software » Kancelářský software » Software zdarma do počítače

Software zdarma do počítače

Publikováno: 19. 3. 2012

Popularita některých programů je díky reklamě a internetu tak veliká, že si lidé přejí ve svém počítači jen ten jediný. Už se však zapomíná na to, že není zrovna nejlevnější a pokud bychom si chtěli vybavit počítač se vším, co k němu potřebujeme, zaplatíme za software nemalou částku. Téměř všechny komerční programy však mají svoji alternativu zdarma. Naneštěstí o nich lidé buď nevědí, nebo jsou zde předsudky, ať už je jejich původ jakýkoliv, že je takový software špatný, pomalý nebo něco neumí. Ve většině případů to tak není a programy zdarma jsou mnohdy i lepší, než jejich placení konkurenti. Ponechme však stranou spory o tom, co je lepší a horší a podívejme se na nabídku programů zdarma pro osobní počítač. Pakliže se rozhodnete podnikat a snažíte se spořit každou korunu, lze tímto způsobem ušetřit nemálo finančních prostředků.

Základem je operační systém

První, co potřebujete pro chod počítače, je operační systém. Zde máte na výběr dvě možnosti. Tou první je zvolit placený Windows nebo zdarma některou distribuci Linuxu. Při koupi počítače je nutné již předem naplánovat, který operační systém si pořídíte a podle toho si zvolit požadovaný hardware, který výrobce podporuje i pro Linux. Potíž Linuxu není v jeho funkčnosti, naopak je to přívětivý systém, ale právě v důsledku nízkého rozšíření mezi uživateli nenutí výrobce software a ovladačů vydávat i verze pro Linux, i když v poslední době již nabídka podpory není tak špatná, jako v minulosti. Ještě horší je to s hrami, díky kterým si právě Windows v drtivé většině volí běžní uživatelé. V Linuxu sice některé hry fungují také, ale přeci jenom široká nabídka pro Windows tento systém jasně předurčuje k dominantnímu postavení. Jednoduše by se dalo říci, že lidé si tuto volbu zvolili, i když nevědomky, sami. Pro pracovní stanice ve firmě se však dají díky Linuxu uspořit poměrně velké finance. Ani Windows není co se týká osobního využití při použití OEM licence nákladný a krom OS získáváte i další aplikace, jenž jsou jeho součástí.

Kancelářský balík a práce soubory

Další důležitý program je kancelářský balík OpenOffice. Je zdarma jak pro soukromé, tak i pro komerční účely. Vytvářet lze nejrůznější dokumenty podobně jako v komerčním Office od Microsoftu. Zdarma je také kancelářský balík LibreOffice.

Souborový manažer zdarma se nazývá FreeCommander. Je to šikovný program pro práci se soubory, které lze jednoduše kopírovat, mazat, editovat. Šetří práci, je přehledný a hlavně je zdarma, a to i pro komerční využití.

Důležitá bezpečnost

Ochrana počítače je nutná. Slouží k ní bezpečnostní programy, aby bylo zabráněno průniku škodlivých programů a virů do systému. Bude nutné si opatřit antivir, firewall a antispyware. Zde je to poněkud obtížnější především na komerční účely, a je nutné sledovat licence, jestli se v ní nezměnily podmínky. Naopak k osobnímu užití je nabídka antivirů poměrně široká. K dispozici je tak např. Avast, AVG, Avira nebo rovnou balík antiviru a firewallu Comodo Internet Security, který se nabízí i pro komerční využití. Na zabránění průniku spyware a trojských koní slouží software Sbybot search destroy. Majitelé Windows mají k dispozici antivir a antispyware i pro komerční využití v malých firmách prostřednictvím svého bezpečnostního software Microsoft Security Essentials.

Grafika, fotky, FTP, organizace času

Pracujete-li s fotografiemi nebo vytváříte-li grafiku, oceníte funkce světoznámého grafického programu Gimp. Lze v něm nejen upravovat fotografie, ale i vytvářet grafické prvky při tvorbě webových stránek.

Potřebuje-li přístup na server pomocí FTP, využijte FTP klienta zdarma Filezilla. Pro správu svých e-mailů oceníte mnoho funkcí klienta Thunderbird od Mozilly. Je také pochopitelně zdarma a navíc je pravidelně aktualizován a tak jsou odstraňovány případné chyby v programu.

Jste-li zapomnětlivý či máte tolik práce, že nestíháte a chcete dát své práci řád, pořiďte si kalendář a organizér Sunbird, kde si jednoduše píšete akce a úkoly, které musíte splnit.

Přehrávání a vypalování

Na přehrávání videa a multimediálních souborů si lze nainstalovat jeden z mnoha přehrávačů. Video můžete zkusit přehrát pomocí přehrávače BSPlayer pro nekomerční využití, který obsahuje mnoho kodeků a tak by nemělo být problémem přehrát si téměř všechny multimediální soubory. S hudebními soubory si v nekomerční verzi poradí populární Winamp. Pro majitelé Windows se pak nabízí Windows Media Player, jenž je součástí operačního systému

Vypalování lze provádět buď programy zdarma jako třeba CDBurnerXP nebo DeepBurner Free, ale pokud si koupíte vypalovačku, obvykle k ní dostanete k užívání některou verzi populárního vypalovacího programu Nero.

Programování, PDF dokumenty

Programátoři mohou zvolit editor PSPaD, ve kterém lze psát software v jazycích jako PHP, C, Python, Perl, psát značkovací kód HTML pro tvorbu webových stránek nebo styly CSS.

PDF soubory umí tvořit PDF Creator, ale dokument umí vygenerovat třeba přímo software OpenOffice. Vytvoří se kupříkladu textový dokument a příslušným tlačítkem pak jde přímo generovat PDF soubor. Na pouhé prohlížení PDF dokumentů stačí AdobeReader.

Zálohování

Pro zálohu a obnovu systému je vhodný software Driveimage XML. Vytváří dle požadavku zálohu celého systému a v případě nouze dokáže obnovit systém během několika desítek minut. Licence je omezena na osobní využití. Majitelé Windows, kteří potřebují obnovovat systém v podnikání však nemusí zoufat. Nástroj pro jeho zálohu a obnovu je přímo zabudován ve Windows a obvykle je k dispozici průvodce, který napoví, jak postupovat.

Někteří sice mohou namítat, že placené programy jsou lepší, ale v počátku podnikání, kdy je nutné koukat na každou korunu, se vyplatí využít programů zdarma. Pro osobní využití jsou všechny programy naprosto dostačující a většina uživatelů stejně profesionální služby někdy hodně drahého software nikdy nevyužije. Do kanceláře tak postačí rozpočet nepřevyšující částku 3000 korun za Windows a zdarma použít např. OpenOffice, Freecommander, PSPad, Comodo Internet Security, Gimp, Thunderbird a mnohé další.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Adobe Reader

» Openoffice

» PSPad editor

» PDF v OpenOffice

» Sunbird

» Záloha a obnova dat na Windows XP

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2024 Software - Podmínky užívání - Kontakt