Software » Grafika a foto » PhotoScape - prohlížeč a editor fotek zdarma

PhotoScape - prohlížeč a editor fotek zdarma

Publikováno: 2. 1. 2016

Hledá-li kdokoliv kvalitní a bezplatný program na prohlížení fotografií, pak by měl zkusit PhotoScape. Má řadu funkcí, které jsou dostačující pro drtivou většinu uživatelů. Pokud potřebujete upravit fotografii, změnit její vlastnosti, přidat rámeček, změnit velikost, včetně hromadných úprav, prohlížet fotografie v režimu slideshow, vytvořit obrázek ve formátu GIF, vytvořit snímek obrazovky (screenshot), může být PhotoScape správnou volbou. Prohlížet lze všechny běžné formáty, jako např. JPG, PNG nebo GIF.

Prohlížení

Nejednodušší činnost, kterou snad není potřeba speciálně popisovat. Stačí zvolit položku Prohlížeč obrázků a na levé straně přejdeme do složky s fotkami. Po otevření na načtou a poté můžeme začít s prohlížením od libovolné fotky v adresáři. Ve spodní částí máme šipku, kterou lze spustit automatické prohlížení fotek (slideshow), takže se stačí posadit před monitor a sledovat snímky. Pod symbolem I lze zjistit informace EXIF, kde jsou zaznamenané čas pořízení snímku, typ přístroje, clona, expozice, ISO a další.

Úprava jednotlivých snímků

Komu nestačí sledování, ale chce své výtvory i upravovat, přejde do části Úprava fotek. Zde máme hned několik nástrojů pro úpravu. Měnit lze jas, kontrast, velikost, zaostření, snímek můžeme otočit, oříznout nebo do něj přidat objekt. V části Tools jsou funkce pro odstranění červených očí, odstranění znaménka, klonování, kreslící nástroje nebo různé efekty. Vše si lze vyzkoušet a v případě nespokojenosti můžeme na pravé straně použít tlačítko zpět, jenž vrátí poslední krok zpět nebo zrušit všechny změny a použít tlačítko zpět na začátek. Pokud jsme s úpravou spokojeni, lze stisknout tlačítko uložit. Jestliže chceme upravit rozměr, provedeme to stisknutím tlačítka Změnit velikost a zde zadáme do pole např. 800 px a jestliže máme zaškrtnutou možnost zachovat poměr stran, druhý rozměr se vyplní automaticky a snímek zůstane ve správném poměru.

Hromadná úprava fotografií

Přejdeme v menu do části Hromadná úprava. Vyhledáme adresář s fotkami na levé straně a označíme snímky, které chceme změnit. Můžeme je jednotlivě přetáhnout do středního okna nebo použijeme klávesy Shift nebo Ctrl a označíme více snímků najednou. Na pravé straně pak určíme, co se má se všemi fotografiemi dělat. Při požadavku na úpravu velikosti přejdeme do menu Změna velikosti. Zde pak nejprve vložíme hodnotu v menu Nastavuje šířku a poté zadáme výšku v poli Nastavuje výšku. Pokud máme označeny všechny požadované změny (ve filtrech např. zaostření, kontrast, barvy atd.), stiskneme tlačítko Uložit všechny fotky. Zde pak lze měnit místo uložení, název, kvalitu snímků nebo formát (jpg, png, gif, bmp). Vhodné je pracovat s kopiemi snímků, abychom v případě chyby nepřišli o originály a zkontrolovat, zdali jsme spokojeni s kvalitou upravené kopie.

Tvorba GIF obrázku

V menu si vybereme položku GIF editor. Na levé straně přejdeme do adresáře s vlastními fotografiemi a přetáhneme do velkého okna ve středu obrazovky fotografie, ze kterých chceme vytvořit GIF. Změnou časování prodloužíme nebo zkrátíme čas mezi změnou náhledů. Změnou efektu zvolíme formu přechodu. Obrázky se budou např. ztrácet, přesouvat z vrchu, zespodu, přechod bude do černé nebo do bílé barvy. Můžeme si velikostí plátna určit, jak velký GIF bude. Nakonec stiskneme tlačítko uložit a určíme adresář, kam jej vložit.

Zachycení obrazovky

Vytvořit screenshot můžeme při potřebě zachytit okno obrazovky s nějakou událostí, např. chyba, postup nebo zpráva. PhotoScape má pro tyto případy zabudovanou funkci pod názvem Screenshot obrazovky. Stačí kliknout na jednu z nabízených možností a snímek uložit.

PhotoScape není robustním programem, jako některé jiné z této kategorie. Velkou výhodou je dostupná čeština a jednoduchost ovládání. Jsou zde ještě i další možnosti programu, jako úprava RAW fotek, spojení fotek do jedné, zjištění barvy nebo tisk papírů (paper print), kde si lze v tiskárně vytisknout vzory papíru (linkový, čtvercový), aktuální kalendář celého roku, měsíce, přehled týdne pro zapisování poznámek či rozvrh nebo si lze vytisknout i notový papír. U vzorů si můžeme navíc zvolit barvu, hustotu linek či čtverců, velikost papíru a sílu čar.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Gimp - grafický editor

» PhotoFiltre

» Zaostření fotografie v Gimpu

» Obnova smazaných souborů z USB a disků

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2024 Software - Podmínky užívání - Kontakt