Software » Práce se soubory » Open broadcaster software

Open broadcaster software

Publikováno: 6. 5. 2014

Záznam dění na monitoru se může hodit pro vytváření návodů pro práci s počítačem nebo třeba zaznamenání videa z počítačové hry. V mnoha případech se pro tyto účely používá placený software, což může být pro někoho překážkou. Open broadcaster software nabízí tyto funkce zcela zdarma.

Samotná instalace není složitá, ale je vhodné aktualizovat operační systém a ovladače grafické karty. Dále je potřeba mít Windows podporující DirectX 10. Na starším systému XP již tento program nefunguje. Vhodné jsou Windows 7. Program by měl jít nainstalovat také ve Windows 8 a Vista.

Pokud se vše podařilo, musí se software nastavit, aby nebyla vidět pouze černá obrazovka. Ve vrchním menu si vyhledáme volbu Nastavení. V položce Obecné si zvolíme jazyk a lze zde přidat či odebrat profil. V položce kódování videa si nastavíme vyvážení kvality na 9 (každý si může vybrat podle své potřeby). Stejně si nastavíme podle potřeby i maximální datový tok a velikost vyrovnávací paměti, např. na hodnotu 2000. V kódování videa máme na výběr dva kodeky. Můžeme použit AAC s datovým tokem např. 160, a formát 44,1khz stereo.

V nastavení vysílání máme na výběr využití funkce stream nebo lze záznam ukládat jako video přímo na pevný disk počítače, buď do formátu mp4 nebo flv. Můžeme si také v této položce nadefinovat klávesové zkratky pro spuštění a zastavení nahrávání. Přejdeme na video, kde je nutné především u počítačů, které mají integrovanou grafickou kartu a zároveň výkonnou grafickou kartu, zvolit výkonnou grafickou kartu. V opačném případě možná nebude program schopen zaznamenávat video. Pak zde máme volbu rozlišení, kterou si nastavíme dle potřeby. Nakonec je ve Windows 7 vhodné zaškrtnout volbu Zakázat Aero, jinak se snímá černá obrazovka. V dalších třech volbách, což jsou zvuk, pokročilé a šumová brána není potřeba pro spuštění záznamu nic měnit, pokud to ovšem nevyžaduje uživatel se zvláštním požadavkem v systému. Nakonec potvrdíme změny.

Po potvrzení můžeme spustit záznam. Chceme-li sledovat okno, co se děje na monitoru, vytvoříme si v okně scény položku, např. s názvem Program. Do okna zdroje pak vložíme pravým tlačítkem a příkazem přidat možnost zachycení monitoru. Nyní při kliknutí Náhled streamu se nám v okně programu objeví náhled dění na monitoru, prozatím bez záznamu. Pokud vše funguje, ukončíme náhled a kliknutím na spustit nahrávání se začne nahrávat video.

Kdo má na počítači (např. notebooku) dvě grafické karty, měl by si ještě v nastavení výkonné grafické karty definovat přímo výkonnou kartu, aby se nespouštěla integrovaná. Na ploše klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme Ovládací panel Nvidia (u karet tohoto typu). Zde pak spravovat 3D nastavení. Zvolíme tlačítko Přidat a vyhledáme v adresáři Program Files a adresáři OBS soubor obs.exe. V položce vyberte preferovaný grafický procesor pro tento program zvolíme možnost Vysokovýkonný procesor NVIDIA. Potvrdíme tlačítkem Použít vpravo dole.

Nyní by mělo jít i zaznamenávat video ze hry. Nejprve nastartujeme hru. Vrátíme se zpět na plochu a otevřeme OBS. Do pravého okna zdroje přidáme z možností volbu Game Capture. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na Game Capture v okně zdroje si zvolíme Vlastnosti a v prvním řádku vybrat aplikaci si přidáme spuštěnou hru. Přejdeme do hry a při spuštění nahrávání v OBS by se mělo začít ukládat video do zvoleného adresáře.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Vypalovací program Cyberlink Power2Go

» VLC media player

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt