Software » Programování » MySQL nastavení hesla root

MySQL nastavení hesla root

Publikováno: 15. 4. 2014

Nainstalování databáze MySQL je poměrně jednoduché. Aby se však poté dala využívat, je potřeba vymazat anonymního uživatele a udělit heslo hlavnímu uživateli root. Další úpravy se již mohou provádět v programu phpMyAdmin. Nejprve musíme MySQL nainstalovat. Umístění adresářů je individuální a provádí se tak, aby spolu aplikace spolupracovaly. Pokud se rozhodneme pro vlastní cestu, musíme programy někam vložit. K tomu se obvykle vytvoří adresář libovolného názvu, ale je nutné opět zdůraznit, že musí vše spolupracovat takže cesty v konfiguračních souborech musí být přesně nastaveny dle umístění.

Zde se však nebudeme zaobírat problémy instalace pro domácí server, ale pro rychlost jen základní popis. Řekněme, že si nainstalujeme MySQL do adresáře c:\server\soft\ zvolit možnosti custom, konfigurace standard, vepsat heslo, dále se musí zaškrtnout volba spouštět jako službu a povolit vytvoření cesty PATH pro Windows. Jestliže se cesta PATH nevytvoří, je potřeba ji vložit ručně. Upravuje se v cestě ovládací panely – upřesnit nastavení systému – upřesnit – proměnné prostředí – v okně systémové proměnné vyhledat proměnou Path. Označit ji a ve spodní části zvolit upravit. Na konec proměnné se vloží cesta k MySQL, ovšem pouze v případě, že tam již není. Znění bude opět podle zvolených adresářů, takže v tomto případě by to bylo ;c:\server\soft\mysql\bin; a začátek a konec proměnné musí být ohraničeno středníkem.

Pokud chceme něco změnit v adresáři Mysql, musí se služba zastavit a po změně spustit. To se provádí v cestě ovládací panely – nástroje pro správu – služby – mysql – spustit či zastavit.

Na závěr musíme provést odstranění anonymních účtů a přidělení hesla uživateli root.

Zadáme do programu spustit (kliknout na start v levém spodním rohu, všechny programy, příslušenství a vyhledat službu spustit) příkaz

c:\server\soft\mysql\bin\mysqladmin -u root (měla by se zobrazit černá obrazovka s příkazovým řádkem, pokud ne, zadat příkaz mysql -u root) nyní zadat use mysql (přepne na databázi mysql, kde jsou údaje o uživatelských právech) dále zadat delete from user where User='';
quit smaže anonymního uživatele a ukončí černou obrazovku

znovu kliknout na službu spustit a zadat jednotlivě následující tři příkazy
c:\server\soft\mysql\bin\mysqladmin -u root reload
c:\server\soft\mysql\bin\mysqladmin -u root password heslo
c:\server\soft\mysql\bin\mysqladmin -u root -h localhost password heslo

Místo slova heslo je nutné pochopitelně zvolit vlastní heslo dle potřeby. U cesty je opět nutné znovu zohlednit adresář, ve kterém je databáze MySQL nainstalovaná. Pokud je uložena přímo na disku C, pak by byly příkazy s cestou c:\mysql\ a dále stejně jako v příkladu. Nyní bychom již měli mít možnost pracovat pomocí phpMyAdmin, ovšem pouze za předpokladu, že v konfiguračním souboru config.inc.php souhlasí uživatelské heslo a jméno z databáze MySQL.

Diskuse k článku (0)


Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt