Software » Internet » Monitor ASUS VP228H 22" LED Full HD

Monitor ASUS VP228H 22" LED Full HD

Publikováno: 20. 8. 2016

Když má někdo ještě monitor s poměrem obrazovky 4:3, pak bude chtít co nejdříve modernější a více přehledný formát 16:9. Je to výhodné ve všech směrech. Na sledování filmů, hraní her, ale zároveň lze tento formát využít i u práce, kdy např. při kreslení výkresů nebo grafických návrhů na stránky máme k dispozici velkou a přehlednou plochu, kdy nemusíme používat rolování, což zpomaluje práci.

Co však koupit za monitor, když nabídka je velká a značek i druhů je nepočítaně? V mém případě jsem zvolit osvědčenou značku Asus. Mám s ní nejlepší zkušenosti a prakticky jsem ani jednou tento typ zboží nereklamoval. Zvolil jsem tedy model Asus VP228H Full HD Led monitor 22". Ve skutečnosti však je tento monitor 21,5", což je vyznačeno na obalu a uhlopříčka v cm je 54,61 cm. Uvažoval jsem ještě nad volbou koupě 24" monitoru, ale na druhou stranu bych za prvé musel více zaplatit, což by zase vzhledem k rozdílu 500 Kč nebyla taková tragédie, ale zároveň jsem se rozhodl pro 22" z důvodu vzdálenosti mezi stolem a židlí, protože už se mě 24" monitor zdál na vzdálenost cca 70 cm příliš velký. Kdo ale potřebuje větší, pak rozhodně není žádných námitek pro takové rozhodnutí. Každopádně 22" monitor bude pro drtivou většinu uživatelů plně dostačující na všechny formy zábavy i práce.

Monitor má klasické vstupy VGA (D-SUB) a DVI. Má však i vstup pro kabel HDMI, což je velká výhoda. Využít lze i reproduktory zabudované v monitoru, které jsou pro běžné použití dostatečné. Pokud chce někdo využívat samostatné reproduktory s lepší kvalitou zvuku, pak samozřejmě může použít klasický výstup za zadní straně počítače. Vstupy pro kabely jsou na zadní straně monitoru a směřují směrem dolů, takže nevadí při potřebě umístění blízko zdi nebo dokonce na zdi, k čemu slouží závity na zadní straně. V tom případě však bude potřeba dokoupit držák na zeď. Stojánek je kulatý a mohl by být trochu více stabilnější. Jde naklánět, takže si lze nastavit sklon obrazovky.

Jednoduše ovladatelné menu

Tlačítka pro ovládání funkcí jsou na pravé spodní straně a jsou zespodu. Vepředu vidíme signalizaci zapnutí monitoru, což je tlačítko zcela napravo. Další tlačítka slouží pro vyvolání menu a dostupných funkcí. Funkce se volí z vyvolaného menu pomocí těchto tlačítek, pohybuje se šipkami, které vidíme zobrazené po stisknutí některého z těchto tlačítek, kromě tlačítka sloužícímu na zapnutí a vypnutí monitoru. Odejít z menu lze stisknutím tlačítka, nad kterým je zobrazen křížek. Z dostupných funkcí může uživatel ovládat v menu např. funkce Asus GamePlus – zaměřování nebo časovač ve hrách, SplendidPlus Video Intelligence – režimy pro lepší zobrazení obrazu, VivdPixel – odstranění nedostatků z obrazu. K dispozici jsou i klasické funkce, jako úprava jasu, kontrastu či barev. Vše lze nalézt v menu vyvolaném pomocí výše zmíněných tlačítek. Ovládání je opravdu jednoduché a neměl by s ním mít problémy žádný uživatel. Pohodlí při sledování monitoru podporují technologie Flicker Free, BlueLight Filter a Eye Care zajišťují redukci blikání a ochranu proti působení modrého světla.

Co bylo obsahem balení

V krabici byl kromě monitoru a stojánku, které šli velmi jednoduchým způsobem složit, takže snad k tomu opravdu nikdo návod potřebovat nebude, také kabely, a to pro zapojení do elektrické sítě, pro spojení s reproduktory na monitoru, a poté i pro spojení s grafickou kartou se vstupy D-SUB a DVI. Pro mě byl však podstatnější kabel HDMI, který není součástí obsahu. Někteří prodejci dávají kabel jako bonus, ale je potřeba počítat s tím, že bude potřeba kabel HDMI koupit. Samozřejmě pouze v případě, pokud má vaše grafická karta tento způsob spojení k dispozici. Pokud ano, pak je to nejlepší způsob, jak spojit najednou monitor s grafickou kartou, a to z toho důvodu, že přenášíme nejen obraz, ale i zvuk, což u ostatních vstupů není možné. Přípojit tak můžeme jedním kabelem i reproduktory v monitoru. Pokud někomu stačí tento zvuk, zbaví se dalších zbytečných kabelů za počítačem. Případně si může na předním panelu rychle připojit sluchátka nebo přídavné reproduktory. Kromě toho nám i odpadne manipulace se šrouby při zapojování kabelů s výstupy DVI nebo VGA. HDMI pouze zastrčíme a vše bez potíží běží.

Chybné body na monitoru

Na monitoru jsem nezaznamenal žádné chybné body. V manuálu se však říká, že ani tyto chybné body neopravňují zákazníka k reklamaci, pokud jich není více. Dle informací jich tak musí být minimálně 3 světlé nebo 5 tmavých. Musím ale říci, že na monitoru jsem žádný vadný bod nezaznamenal. A to jak u tohoto nového, tak ani u starého, který už mám více jak deset let. Ani na notebooku žádný chybný bod prozatím není (stáří 5 let).

Při hraní her

Velmi dobrý je při hraní her. V RPG hrách každý ocení přehled a detaily ve hře s rozhledem ve virtuálních světech, u stříleček velkou plochu zobrazující vše potřebné pro akci a sportovní hry ohromí svou blízkostí a realističností.

Při práci

Velká plocha pro práci s grafikou, při kreslení, upravě fotek, psaní skriptů nebo přehled při práci s více dokumenty. Při používání software nejrůznějšího zaměření máme velkou výhodu přehledné plochy oproti menším monitorům, ať už v palcích s poměrem 16:9 nebo starším modelům 4:3. Někteří uživatelé však při práci dávají přednost většímu monitoru s poměrem obrazu 4:3. Je to tedy věc i osobní volby a zvyku.

Zábava a internet

Prohlížení stránek je příjemnější, přehlednější a prakticky nikdo nemusí používat rolování do stran, což u starých monitorů občas bylo nutné. U sledování filmů je kvalita obrazu srovnatelná s televizí, i když pro sledování filmů na větší ploše bude mít kvalitní televize přednost.

Díky FULL HD rozlišení 1920 x 1080 získáme velmi dobrý monitor na hraní her, sledování filmů a celkem velkou plochu pro práci na počítači za velmi dobrou cenu s odezvou 1 ms, což zaručí rychlé zobrazení. Samozřejmě si lze koupit i velmi drahé monitory, převyšující třeba i 20 tisíc korun, ale kdo chce ušetřit a přesto si užít zábavu, pak musí hledět na poměr cena – kvalita, a dle mých zkušeností to tento monitor splňuje.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Zvuk s Creative Fatal1ty Gaming Headset

» Notebook Asus K53SV - SX966V

» Wifi USB adaptér Tenda W311MI

» Asus K53SV - ohlédnutí po pěti letech

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2024 Software - Podmínky užívání - Kontakt