Software » Aktuality a informace » Které hry stojí za to hrát

Které hry stojí za to hrát

Publikováno: 25. 5. 2012

Jsou hry, které nestojí ani za tu námahu si je instalovat. Naopak jsou ale hry, které dokáží člověka takříkajíc pohltit. Každý má jiný oblíbená žánr, ale některé z nich bez ohledu na své zaměření, dokáží hráče připoutat na dlouhé hodiny ke svým počítačům. Pojďme se podívat, které z nich má smysl vyzkoušet a určitě zaujmou své fanoušky.

Žánrů je hned několik, ale v základním dělení je lze členit do čtyř kategorií. Jsou to akční střílečky, RPG žánr, strategie a sportovní. Mezi komunitami je pak ještě velká rivalita a vedou se spory o tom, který titul je lepší.

Akční hry

Z akčních titulů patří mezi nejoblíbenější Battlefield a Call of Duty. Obě jsou špičkou žánru s možností hraní multiplayeru. Problémem může být pro někoho nutnost připojení k internetu, kdy je např. u Battlefieldu nutné stahovat velký objem dat ze serveru. Po stažení je možné již hrát jak online, tak i offline. Grafika u nejnovějších dílů je naprosto úchvatná a jako u dalších her poslední doby hráče naprosto pohltí.

RPG a MMORPG

Co ty zkratky znamenají, řekne si nezasvěcený. Hráči však obvykle již vědí, o co jde a ví, že se jedná o velmi úspěšné odvětví, rozvíjející se nejvíce především v době internetu několika málo posledních let. RPG je zkratka celého anglického názvu role playing game. Jednoduše vše většinou spočívá v tom, že si každý založí svou postavu a s tou plní nejrůznější úkoly v dané hře. Povýšené a ještě vylepšené se dá nazvat MMORPG, kde se k původnímu názvu přidá ještě massive multiplayer online. Opět si tedy založí hráč postavu, ale nyní v online světě, kde se může setkat s dalšími postavami, které ovládají tisíce jiných skutečných lidí připojených k internetu. Obrovský byznys povýšili na jedinečnou zábavu vývojáři z Blizzardu u titulu World of Warcraft. Miliony lidí se nejenže přihlašuje pravidelně ke svému účtu a hrají a dokonce někdy i doslova žijí svůj život v online světě. V některých případech je nutné platit kromě samotné hry i měsíční poplatky. U klasických RPG není nutné nic platit, pochopitelně kromě zakoupení hry.

Jak už bylo řečeno, nejzajímavějším titulem v kategorii MMORPG je určitě World of Warcraft. Konkurentem je kupříkladu Guild Wars, který se sice specializuje na souboje mezi Guildami, ovšem disponuje velmi rozsáhlým světem, kde se lze navíc zcela bez poplatku, čili pouze zakoupením her a datadisků, oddávat hraní ve stylu MMORPG. Ve starém Guild Wars se hráči setkávají pouze ve městech, a v samotných misích, při plnění questů či prozkoumávání světa se vidíte pouze s těmi, kteří jsou s vámi v partě. Velmi očekávané je nyní druhé pokračování nesoucí logický název Guild Wars 2. Ta slibuje určité změny v pojetí hry. Jak bude vypadat, to bychom se měli dozvědět už v průběhu letošního roku. Kdo má zájem, může si již nyní zajistit vstup do bety.

Z klasických RPG jsou nyní v kurzu hry jako Zaklínač považovaný za jednu z nejvíce povedených, dále pak legendární sérii The Elder Scrolls, který po velmi úspěšném Oblivionu přišel s pokračováním pod názvem Skyrim. Především dva poslední díly jsou velmi luxusní zábavou v žánru RPG.

Diablo 3

Asi událost v herním světe číslo jedna v poslední době. Dlouho očekávané pokračování, nový vzhled a funkce, ale zároveň ponechání starých zvyklostí z předešlého dílu. Někdo na Diablo nedá dopustit, jiný ho až tak nemusí a kritizují ho příliš jednoduchým dějem a v podstatě pouze likvidování nepřátel, což někomu nemusí moc sedět. I přesto má Diablo ohromnou popularitu a právě svým pojetím láká miliony hráčů z celého světa. Právě díky tomu lze sledovat dle mého názoru poměrně přemrštěnou cenu v obchodech. Slušela by mu určitě okolo tisícovky, ale patnáct stovek v některých obchodech je již příliš. Co se dá dělat, zájem je asi vyšší než nabídka a tak nedostatek a dychtivost hráčů mít pokračování legendární hry žene ceny vzhůru. Kdo bude chtít pořídit levněji, musí v některých obchodech počkat.

Strategie

Zde se odehrávala velká rivalita mezi strategiemi od Blizzardu s názvy Warcraft a Starcraft oslovující masy hráčů, s jednodušší strategií a hlavně podporou vydavatele a produkty od Microsoftu ze série Age of Empires a Mythology. Ta byla o trochu více složitější na vymýšlení strategií, ale trpěla nevyvážeností a horší podporou ze strany vydavatele, což sérii zbytečně sráželo dolů. Dle mého názoru jsou strategie od Microsoftu to nejlepší, co lze na trhu najít, ovšem nezájem způsobil to, že nakonec na poli strategie vyhrává opět Blizzard. Podpora, rychlé updaty a lepší vyváženost her Starcraft a Warcraft a zároveň jejích popularita a propagace na turnajích a akcích pak jednoznačně hovoří o výhře těchto titulů v kategorii strategie. Za zmínku ovšem stojí i pokračování Age of Empires, tentokrát ve verzi online.

Sport

Poslední kategorií, kde si hráči vychutnávají požitky ze hry, je sportovní žánr. Zde zcela ovládli trh série Fotbalu FIFA a hokeje NHL. Populární sporty, prostě táhnou i na monitorech počítačů. Zdatně jim poté sekunduje žánr z oblasti závodních aut, především pak Colin McRae Rally či další automobilová záležitost Need for Speed.

The Sims

Zcela samostatnou sérií je pak simulátor života, známý The Sims již v pořadí 3. Hratelný a oblíbený simulátor s mnoha datadisky stále táhne a slibuje nekonečnou zábavu věnované mazlíkům, mejdanům, autům či budování kariéry.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Notebook Asus K53SV - SX966V

» Počítačové hry, kdo a proč je hraje

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt