Software » Kancelářský software » Kontrola pravopisu

Kontrola pravopisu

Publikováno: 2. 1. 2013

Kontrolovat pravopis v češtině lze hned v několika programech. Není potřeba si nic kupovat, protože nabídka je poměrně široká a hlavně zdarma. Funkci můžeme získat buď prostřednictvím kancelářských balíků nebo internetových prohlížečů. Většinou postačí stáhnout jeden malý doplněk či soubor se slovníkem do konkrétní aplikace a lze bez problému pracovat s textem.

Firefox

V prohlížeči Firefox si musíme nainstalovat tzv. doplňky či rozšíření. V tomto případě se jedná o doplněk Český slovník pro kontrolu pravopisu. Stažení a instalace se provádí prostřednictvím samotného prohlížeče, čili žádné potíže zde obvykle nehrozí. Po spuštění okna prohlížeče si lze nastavit jednoduše opravu s diakritikou či bez ní. Volbu zvolíme po najetí myši nad formulář a pravým tlačítkem označíme výchozí hodnotu, kontrolu s diakritikou nebo bez háčků a čárek. Stáhnout je možné i velké množství dalších slovníků.

Pokud přejdeme kurzorem myši nad slovo, které je podtrženo, ale přitom je správné, lze ho vložit do slovníku volbou pravé tlačítko a vložit do slovníku. Slovo je poté uloženo v souboru persdict.dat. V případě, že jej chceme opět odstranit, nalezneme příslušný soubor v adresáři Mozilla, a slovo vymažeme. Je nutné ukončit Firefox a najít adresář s profilem. Ve Windows 7 je v dokumentech, ve složce uživatele nalezneme adresář data aplikací, Mozilla, Firefox, profiles, a ve složce otevřeme poslední adresář, ve kterém nalezneme soubor persdict.dat, který otevřeme např. v PSPadu nebo WordPadu a slovo, které ve slovníku nechceme, vymažeme.

Opera

Zde je po nainstalování opery k dispozici jako výchozí nastavení angličtina. Nad formulářem pravým tlačítkem myši otevřeme volbu kontrolovat pravopis a pod ní slovníky, kde zvolíme přidat slovník a jazyk češtinu. Po potvrzení volby lze hned používat tohoto pomocníka.

Chrome

V prohlížeči chrome je také již nainstalovaná kontrola pravopisu. Zde není ani nutné nic stahovat. Pravým tlačítkem myši nad formulářovým polem se objeví Nastavení kontroly pravopisu, volby čeština a kontrola pravopisu v textových polích.

Kancelářské balíky

Prakticky ve všech nejznámějších kancelářských balících máme k dispozici kontrolu pravopisu. V Microsoft Office 2012 je funkce již k dispozici v pravém horním rohu. V OpenOffice a LibreOffice je také k dispozici. Pokud nefunguje, je potřeba si stáhnout český slovník a nainstalovat. V LibreOffice zvolíme ve vrchním menu položky Nástroje – Správce rozšíření – Přidat – najdeme a otevřeme soubor se slovníkem dict-cs-2.oxt – přijmout, restartovat program a lze používat. V položce Nástroje – Možnosti – Jazyková nastavení – pomůcky pro psaní – zvolit Kontrolovat pravopis při psaní.

Pakliže máme kontrolu pravopisu např. pouze v LibreOffice, můžeme si nejprve napsat soubor v textovém editoru a poté klávesami Ctrl+c a Ctrl+v vložit do formulářového pole. Oprava chyb v textu je tak jednoduchá a dostupná pro každého.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» PDF v OpenOffice

» Sunbird

» Symboly - zkratky a nástroje ve Windows

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt