Software » Bezpečnost » Jak zjistit PUK kód u telefonu

Jak zjistit PUK kód u telefonu

Publikováno: 18. 5. 2014

Občas se z nejrůznějších důvodů může stát, že zapomeneme PIN kód, nebo někdo jiný SIM kartu zablokuje. Pokud neznáme PIN kód, tak ten nelze od operátora získat. Jedinou možností je použít PUK. Ten je vytištěn na kartě, ze které jsme vyjmuli SIM kartu, když jsme ji kupovali. Na starých předplacených kartách však zde ještě vytištěn nebyl. Pokud tedy dotyčný nemá dokumenty a kódy získané při nákupu, musí požádat operátora o zjištění kódu PUK. Lze ho použít v případě, když byl třikrát neúspěšně zadán PIN.

Nejprve je potřeba zavolat na zákaznickou linku. Jelikož je telefon zablokovaný, musíme zavolat z jiného přístroje. Na vyzvání automatu se zadá číslo mobilu, na který se bude žádat PUK. Zvolí se jedna z nabízených možností pro spojení s pracovníkem podpory. Ten uživatele vyzve, aby sdělil číslo telefonu a sériové číslo napsané na SIM kartě. Takový postup je u předplacených karet společnosti O2. Za zjištění a sdělení kódu PUK se v době psaní tohoto článku nic neplatilo. Stejné informace lze získat i prostřednictvím formuláře operátora pomocí emailové komunikace při sdělení stejných identifikačních údajů, tzn. telefonního čísla a sériového čísla SIM karty, s tím rozdílem, že odpověď přijde za několik dnů.

Pokud však již byla SIM karta zablokovaná kódem PUK, nelze tento kód již obnovit. Proto pozor, i PUK může být použit pouze omezeně a po vyčerpání užití se pak musí vyměnit karta. Jestliže jsme získali potřebné informace, můžeme mobil odblokovat. Po zapnutí zadáme osmimístný PUK, a poté se objeví výzva k zadání nového PIN kódu. Nejbezpečnější je kombinace čtyř různých čísel, ne však čtyř po sobě stoupajících nebo klesajících čísel. Po vypnutí a zapnutí mobilu se zadá nový PIN a poté již lze využívat služby telefonu. Číselné kombinace si zapíšeme a uložíme na bezpečné místo (ne do telefonu). Zejména PUK se ještě v budoucnu někdy může hodit. Pamatujte na bezpečnost i u svého mobilního telefonu, zvláště v případě, když jej používáme pro internetové bankovnictví.

Diskuse k článku (0)


Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt