Software » Práce se soubory » Balení souboru do archivu

Balení souboru do archivu

Publikováno: 30. 6. 2013

Potřebujeme-li zabalit soubor či více souborů do archivu, většinou využíváme software typu WinZip či WinRar. Když je ale nemáme nainstalované a nechceme do počítače instalovat další program, lze využít funkce v souborovém manažeru FreeCommander. Pomocí něho lze prakticky provést to samé a navíc, na rozdíl od programů WinZip či WinRar, je FreeCommander zdarma. Rozdíl může být pouze u velikosti zabaleného souboru, ale kdo potřebuje pouze zabalit složky do jednoho archivu, nemělo by mu to vadit.

Jak tedy soubory archivovat. Nejprve si vytvoříme složku kam vložíme dokumenty, fotografie nebo co zrovna potřebujeme zabalit a otevřeme nabídku ve vrchním menu v položce soubor zvolíme možnost komprimace. Zde není nutné nic nastavovat a lze spustit vše tlačítkem OK. V případě potřeby si lze zvolit složku, stupeň komprese, rozdělení na části, přidat heslo nebo zvolit formát CAB. Možnosti rozbalení jsou opět velmi jednoduché. Stačí si opět zvolit stejné menu, ale nyní použít nabídku dekomprimovat.

Potřebujeme li zmenšit objem dat, lze nastavit při komprimaci volbu na maximum. Pokud chce někdo zmenšit objem dat fotek ve formátu jpg, bude muset nejprve fotky zmenšit , např. v Gimpu či dalších programech určených na úpravu fotek. U textových, pdf, xfc a dalších typů souborů lze snížit objem zabalených dat a jejich zmenšení se liší. U xcf třeba došlo až o poloviční snížení, u textových byla komprimace menší.

Pakliže nemáme ani FreeCommander, do formátu zip lze zabalit složky také pomocí Windows. Ve Windows 7 stačí pravým tlačítkem otevřít nabídku a vybrat odeslat a zvolit komprimovaná složka (metoda ZIP).

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» PDF v OpenOffice

» Vypalování ve Windows 7

» Kam ukládat záložky

» Jak spojit PDF soubory

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt