Software » Programování » Jak se koncentrovat na práci

Jak se koncentrovat na práci

Publikováno: 14. 8. 2011

Jako programátor, tvůrce stránek, kodér a mnoho dalších profesí, které musím zvládat, se potřebuji na práci koncentrovat. Není to vždy jednoduché, protože vnějších vlivů, které dokážou rozhodit, je mnoho. Když mám něco opravdu složitého, tak pomáhá ticho. V tom případě je jediná možnost pracovat v nočních hodinách. Nevrčí sekačky sousedů, nelítají kolem vás děti, nezvoní telefon a nikdo neposílá nové e-maily. Jednoduše je v noci klid na práci.

Vzhledem k tomu, že zas nemám moc ve zvyku pracovat celou noc (maximálně do jedné hodiny) a rozhodně to kvůli zdraví nedoporučuji nikomu, kdo se chce dožít důchodu, je potřeba si vytvořit podmínky i přes den. Abyste se mohli koncentrovat na práci i přes den, doporučuji najít si ve volném čase aktivitu, u které se odreagujete. Nejlepším způsobem jak vypnout mysl je sport. Osobně dávám přednost posilování, a pak pohyb jako běh nebo svižnou chůzi, ale lze i jezdit na kole, plavat či jezdit na kolečkových bruslích.

Dělejte si krátké desetiminutové přestávky, nejlépe každé dvě hodiny. Když pracujete delší dobu, mozek to nějak přestává stíhat. Jste unavení, oči vám slzí (když pracujete na počítači). Pokud jste v takovém stavu, je nejlepší vypnout počítač a vrátit se, když jste odpočatí. Mám osobně vyzkoušeno, že když nemohu hnout s problémem a přeruším práci, obvykle se to stává později v noci, jdu spát a po probuzení často problém do hodiny vyřeším.

Když musíte přes den splnit úkol bez ohledu na prostředí, což obvykle znamená, že musíte splnit termín pro zakázku, je ideální hodit na hlavu sluchátka s oblíbenou hudbou (ne rádio, protože vás nejspíš vytočí reklama) a pustit tak hlasitě, abyste neslyšeli hluk kolem, ale zas pozor, abyste si nepoškodili sluch. Hluchý být zrovna taky nemusíte.

Ačkoliv jsem z počátku pracoval i 17 hodin denně, nyní čas věnovaný práci trochu koriguji, protože je to fakt extrém a dlouhodobě se to nedá vydržet. Čili par dnů pracovat na plno je možné. Pak však nezapomeňte na kvalitní regeneraci, spánek a nějakou tu volnočasovou aktivitu. Pracovitost se zcela jistě vyplatí, ale ne na úkor zdraví, protože pak si vydělané peníze moc neužijete. Pracujte a zároveň užívejte života a buďte fit.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Jak se naučit programovat v PHP

» Thunderbird

» PHP funkce

» PSPad editor

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt