Software » Grafika a foto » Gimp - grafický editor

Gimp - grafický editor

Publikováno: 20. 1. 2008

Gimp

Grafický editor Gimp je dostupný nejen pro uživatele Linuxu, ale i pro majitele Windows. Je však třeba nainstalovat knihovny gtk. V Linuxu je již ve většině distribucí jako jejich součást přímo po instalaci. Gimp je vytvářen jako open source program, takže ho nemusíte platit. Je to v podstatě jediná alternativa k Adobe photoshop. V nové verzi 2.4. došlo k vylepšení vzhledu i zjednodušení ovládaní. Program má velké množství funkcí, filtrů a skriptů. Fotky lze jednoduše upravovat a samozřejmostí v Gimpu je i práce s vrstvami. Na internetu je kompletní český manuál přimo na stránkách Gimpu. Seriál o Gimpu naleznete také na Linuxsoftu. V další části článku se podíváme na pár tipů pro práci v Gimpu.

Vytvoření favicon.ico

Nejdříve si vytvoříte dva obrázky o rozměrech 16x16 a 32x32 a uložíte je do formátu png. Následně otevřete větší obrázek a do něj jako vrstvu ten menší. obrázek s rozměrem 16x16 přesunem do levého horního rohu a nakonec uložíme jako favicon.ico.

Funkce pro úpravu fotografií

Většina funkcí pro úpravu fotek je v položce barvy. Jen namátkou jmenuji funkce Jas - kontrast, Automaticky - vylepšit barvy, Informace - histogram a mnoho jiných.

Vytvořit screenshot

S gimpem lze vytvářet i screenshoty velice jednoduše. Hned na hlavním panelu zvolte možnost - Soubor - získat - snímek z obrazovky - a nakonec si zvolíte, jestli chcete zachytit jen jedno okno nebo celou obrazovku.

Popis

Čeština - ano, program je lokalizován do češtiny
Licence - open source - zdarma
Operační systém - Windows i Linux
Domovská stránka - www.gimp.org

Diskuse k článku (0)


Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2024 Software - Podmínky užívání - Kontakt