Software » Práce se soubory » Externí box na interní pevný disk

Externí box na interní pevný disk

Publikováno: 5. 1. 2017

Pro zálohu dat, přehrávání a ukládání videa, zálohu fotografií, ale zejména zálohu své práce, je nenahraditelným pomocníkem pevný disk (HDD), který je mimo počítač. Říkáme mu externí pevný disk. Jenže ne všechny výrobky jsou spolehlivé a některé i dokonce dost poruchové.

S externím diskem WD My Passport jsem byl ještě před několika měsíci spokojen. Jeho konec byl však rychlý a před poruchou nevykazoval žádné znaky poškození, které by varovaly před závadou. Naštěstí jsem nemusel řešit získávání dat z poškozeného HDD. Co se týká ztráty dat, tak jsem přišel pouze o pár fotografií, ale všechny ostatní důležité soubory byly zazálohovány i na jiném místě, takže škody byly minimální. Nyní bylo důležité co nejdříve sehnat náhradu. A protože externí disky jsou poměrně poruchové, rozhodl jsem se koupit interní HDD do notebooku a vložit ho do externího boxu.

Interní disky jsou více spolehlivé a na některé může být až 5 let záruka. Aby bylo možné využití cenově přijatelného boxu, je potřeba zvolit disk o velikosti 2,5 palce, který je určen pro notebooky. V mém případě to byl WD 1 TB řady Black s rychlostí 7200 otáček. Tento výběr má hned několik důvodů. Tím nejpodstatnějším je, že tyto disky nepotřebují přídavné napájení. Dalšími důvody jsou rozměry a také cena boxu, do kterého se HDD zasune.

Při volbě boxu musíme vybrat takový, aby do něj šel disk vložit. Pro 2,5 palcové boxy by HDD neměl být vyšší než 9 mm. Dále by měl mít rozhraní USB 3 pro dosažení co nejvyšší rychlosti. Zvolil jsem typ i-Tec MYSAFE Advance 2.5" s rozhraním USB 3.

Spojení boxu a pevného disku je jednoduché, stačí do sebe vsunout protikusy na víku boxu a na HDD. Z boku se HDD zajistí dvěma šroubky, aby z boxu nevypadl. Šroubky, malý šroubovák a kabel USB jsou součástí balení tohoto boxu.

Když máme vše připravené, připojíme kabel k počítači. Nejprve je potřeba pevný disk naformátovat, jinak ho nebude možné používat. V mém případě jsem musel pro naformátování použít USB 2. Po naformátování již USB 3 reagoval. Formát provedeme ve správci disků. Postup je téměř totožný, jako když HDD rozdělujeme, ale nyní disk nerozdělujeme, ale přímo formátujeme. Poté již stačí disk dle potřeby připojit a využívat na zálohu dat či jako rozšířené a přenositelné úložiště souborů.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Zálohování a obnovení systému ve Windows 7

» Obnova smazaných souborů z USB a disků

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2024 Software - Podmínky užívání - Kontakt