Software » Bezpečnost » Comodo internet security

Comodo internet security

Publikováno: 26. 2. 2012

Comodo internet security je komplexní řešení na zabezpečení počítače. Zahrnuje antivir s rezidentním štítem proti virům, spyware a malware, přičemž nechybí ani firewall. Automatické aktualizace jsou samozřejmostí. Samotná kontrola systému se spouští v přesně nadefinovaném času v plánu kontrol či ji lze kdykoliv spustit ručně na hlavním panelu v části antivir. Pokud program nalezne infekci, nabídne řešení na odstranění souboru pomocí aplikace geek buddy, kdy soubor odstraní pracovník poskytující online podporu, dovolíte-li mu to, nebo lze problémové soubory odstranit osobně a případně je odeslat na analýzu vývojářům comoda. Antivir dokonce dle tvůrců chrání systém před neidentifikovatelnými hrozbami a podezřelé soubory automaticky přesune do karantény.

Samotná instalace je velmi jednoduchá a lze si zvolit, kterou část programu si nainstalovat. Jde totiž samostatně instalovat jak antivir, tak i firewall. Přidat je možné také internetový prohlížeč comodo dragon a geek buddy. V úvodu instalace se každý uživatel musí rozhodnout, zdali bude systém odesílat informace vývojářům a musí tuto komunikaci buď povolit a nebo v případě, či je pro vás odesílání informací nepřijatelné a odesílání zakážete. Tvůrci však upozorňují, že informace jsou zcela anonymní slouží pouze pro další vývoj comodo internet security, nicméně volba je svobodně na každém uživateli.

Ceněný firewall

Firewall, který je součástí comodo internet security, je odborníky velmi ceněn pro svoji spolehlivost. K dispozici jsou volby jako spouštění programů, síťová pravidla, nebo nastavení chování firewallu, přičemž každé pravidlo lze měnit, přidat nové či ho odstranit. Po první instalaci prakticky vše funguje bez jakéhokoliv zásahu do systému a po prohlédnutí software či přidání dalších programů lze zvolit další pravidla pro jejich spuštění, přičemž při jejich přidání si každý zvolí, zdali si přeje program spouštět omezeně či bez omezení. Možná, že bude nutné změnit síťová pravidla při propojení dvou počítačů při vytvoření sítě bez využití routeru, kdy postačí změnit nastavení stávajících pravidel pomocí tlačítka upravit a v položce, kde je zakázaná komunikace, ji povolit, pochopitelně s ohledem na bezpečnost celého systému. Pomocí defense dokáže spouštět program izolovaně v tzv. sandboxu až do doby, než sami rozhodnete, že aplikace je zcela bezpečná.

Jednoduché a přehledné ovládání

V hlavním panelu jsou přehledně vidět funkce antiviru, režim defense, který spouští nerozpoznané programy v sandboxu a spuštěné procesy, které monitoruje samotný firewall. Spustit kontrolu je možné také přímo z úvodní obrazovky poklepáním na příslušný odkaz a zároveň lze odtud také spouštět manuálně aktualizaci virové databáze. Ve firevallu lze jedním kliknutím zablokovat veškerou komunikaci.

V položce antivir je několik voleb, které jsou jednoduché na pochopení. Aktualizace a spuštění kontroly je jasné. Karanténa slouží k izolování nebezpečných souborů. Lze je také odeslat tvůrcům programu k analýze. Zaslání souborů slouží k identifikaci podezřelých neidentifikovatelných souborů, které odhalil antivir. Ještě je zde možné nastavit plán testů a nastavení kontroly rezidentního štítu, který se nedoporučuje vypínat. Co se týká nastavení firewallu, je dobré zvýšit ochranu alespoň na střední hodnoty čili na bezpečný režim a nastavení upozornění na normální. Alespoň do doby, než budete přesně vědět, co která aplikace dělá. Je lepší udělit pár pravidel manuálně, než nechat systém komunikovat, jak se mu zlíbí. Snížit ochranu tak, aby neobtěžovala, lze vždy buď přidáním výjimek, či snížením úrovně zabezpečení, což si však můžou dovolit pouze zkušenější uživatelé.

Někteří uživatelé si ztěžují na pomalost či jiné problémy s comodo internet security. To může být zdánlivě zapříčiněno stahováním aktualizací, ale posléze by systém měl fungovat zcela bez problémů ve standardní rychlosti, na jakou je uživatel navyklý. Při instalaci a následném restartu si tedy antivir stáhne potřebné aktualizace o objemu několik desítek MB. Poté následuje kontrola, aby se systém nejprve vyčistil od případných přítomných škodlivých souborů. Po jejich nalezení je přesuňte do karantény a prozatím je raději neodstraňujte pro případ že by šlo o planý poplach a soubor byl potřebný pro funkci některého z programů. Nejprve tedy zkuste odeslat soubor tvůrcům programu, nicméně odeslat lze pouze soubor, který není moc objemný. Rychlost testu je závislý na objemu dat v počítači a také na rychlosti počítače. Zatímco na starším počítači Comodo kontroluje celý disk až hodinu a půl, na novém stroji, dvakrát tak rychlejším, to zvládne o polovinu rychleji a to i přes vyšší objem dat na harddisku. Na starším počítači tedy trochu rychlost pokulhává. Žádné jiné problémy, co se týká pomalosti počítače, pokud tedy není spuštěn test, nehrozí. Měla by být dodržena pravidla, že by měl být vždy nainstalován pouze jeden antivir či antispyware, jelikož se více spuštěných bezpečnostních programů může vzájemně omezovat.

Informace o programu

Čeština - ano, program je lokalizován do češtiny
Licence - k dispozici je licence zdarma i placená verze
Operační systém - Windows
Domovská stránka - www.comodo.com

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Antiviry

» Spybot S & D - Antispyware

» Ad-Aware

» ClamWin antivirus

» Antivir Avira

» Bezpečné heslo

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt