Software » Bezpečnost » Bezpečné heslo

Bezpečné heslo

Publikováno: 18. 1. 2012

Volba hesla je zásadní pro bezpečnost jakéhokoliv systému. Používáme jej při komunikaci s bankou, přístup na nejrůznější internetové servery, při nakupování na internetu, chráníme své e-mailové schránky, a dokonce i při hraní počítačových her. Je až z podivem, jak lehkomyslně s těmito údaji nakládají samotní uživatelé služeb. Mnohdy se lze setkat s odstrašujícím příkladem, kdy má uživatel na všechny své účty jedno heslo. Poté stačí jediné prolomení a veškerý soukromý obsah je útočníkovi k dispozici. Do nebe volající jsou pak případy, kdy si PIN k platebním kartám lidé vkládají do peněženky či dokonce napíší přímo na samotnou kartu.

Aby heslo bylo bezpečné, nemělo by obsahovat celá slova, jenž jsou obsažena ve slovníku. Navíc by nemělo jít o znaky složené pouze z písmen či číslic, nebo jednoduché kombinace 1234 či abcd, ale mělo by se skládat z náhodných znaků velká a malá písmena kombinovaná s čísly a také by mělo být dostatečně dlouhé.

Kromě správné volby hesla by uživatelé měli také dbát na to, aby ho zadávali do určené aplikace pouze v případě, že tak činí z bezpečí čili nepřihlašovat se z neznámého počítače, na který má přístup veřejnost a tudíž hrozí, že v něm může být škodlivý kód. Mnozí volí jednoduchá hesla právě proto, aby se jim lehce pamatovala. Ve skutečnosti je to pouhá lenost a pohodlnost, ale hlavně pak hazard s ukradením osobní identity. Podle své zkušenosti vím, že není problém si pamatovat nazpaměť 15 – 20 hesel, dle potřeby i více. Pochopitelně si je lze i napsat, ale v tom případě je schovejte na bezpečné místo, ke kterému nemá přístup nikdo jiný. V bezpečí však neznamená v peněžence či na pracovním stole v zaměstnání.

Zabezpečení počítače firewallem a antivirem musí být samozřejmostí, ale je nutné dávat si pozor i na hrozby jako phishing, což je zasílání klamavých e-mailových zpráv a nasměrování na podvodné stránky, které vypadají jako originální, např banky, a následné vybízení k zadání přihlašovacích údajů. Chránit se lze sledováním adresního řádku, na jaké internetové adrese se nacházím a také používání moderních internetových prohlížečů, které mohou před škodlivou stránkou varovat, ovšem musí být nahlášená. Nejideálnější je vyhledat si stránku aplikace a uložit si ji do záložek a přes tuto adresu se vždy ke službě připojovat. V žádném případě nereagovat na nevyžádané e-maily a neznámé odkazy na sociálních sítích a fórech, kde není čitelná a ověřitelná internetová adresa.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Antiviry

» Spybot S & D - Antispyware

» Windows - uživatelské učty

» Antivir Avira

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt