Software » Internet » Adresní řádek

Adresní řádek

Publikováno: 29. 6. 2012

Ačkoliv ho mnoho lidí nepoužívá, jedná se o základní znalost a nutnost pro orientaci na internetu. I když se zdá, že dnešní doba adresnímu řádku již nepřeje, dokáže být práce s ním na internetu jednodušší a s nastavením prohlížečem může být přechod na jednotlivé stránky rychlejší a v mnohých případech i bezpečnější. Adresní řádek vám totiž kromě svobody pohybu na internetu také říká, kde se aktuálně nacházíte, což je např. v internetovém bankovnictví poměrně zásadní věc.

Adresní řádek, pokud ho internetový prohlížeč má, a upřímně řečeno, prohlížeč bez možnosti této volby bych osobně vůbec nepoužíval, se obvykle nachází na vrchní straně okna. V minulosti byl označen po levé straně názvem adresa, nyní se nachází vetšinou vedle šipek umožnující pohyb na stránku vpřed a nazpět. Lze ho využívat i jako vyhledávací pole pro nastavený vyhledávač, který lze nastavit v jednotlivých prohlížečích. Pakliže jsme povolili patřičné funkce, prohlížeč v adresním řádku nabízí již navštívené stránky. Výhodné je pak kombinovat jeho funkce se záložkami uložené v prohlížeči. Do vrchní lišty si uložit nejdůležitější stránky, ty další pak do postranní lišty, kterou lze obvykle vyvolat klávesovou zkratkou ctrl+b. Adresní řádek kupříkladu ve Firefoxu zahrne do nabízených stránek i uložené záložky.

Jak do něj vložit adresu

Opět velmi jednoduchá záležitost. Je dobré se ji naučit. Místo vyhledávání známých stránek přes několik dalších stránek, si rychle zadám do adresního řádku internetovou adresu. Tu lze zadat kompletně ve formátu http://www.odkazynaweb.cz a potvrdit klávesou enter, ale rychle se lze dopracovat ke stejnému cíli zadáním www.odkazynaweb.cz. Nejrychlejší varianta je pak bez předpony www. a použít pouze odkazynaweb.cz. Všechny varianty jsou správné a navíc předponu http:// doplňuje automaticky sám prohlížeč a stránka by měla být dostupná i bez www.

Nejlepší domovská

Pakliže si tedy nastavíte stránku „A“ jako domovskou, a budete-li chtít posléze na stránku „B“, musíte nejprve počkat, až se prezentace „A“ načte a poté přejít na prezentaci „B“. Přejdete-li pomocí vyhledávacího formuláře na volbu „B“, trvá to příliš dlouho. Je tedy výhodnější nastavit si jako domovskou about:blank čili prázdnou. Věřte, že je to nejrychlejší varianta a poté využít záložek. Mimochodem about: blank je moje nejoblíbenější domovská stránka, protože mě poskytuje svobodu volby a rychlou orientaci a zároveň umožňuje rychlé volání oken prohlížeče, záložek a přechod k informacím na webu. Základní nabídku důležitých stránek mám poté uloženou v záložkách pro případ, že se potřebuji přihlásit na internet z jiného počítače.

Na webu bezpečně

V případě internetového bankovnictví je bezpečnost velmi důležitá a adresní řádek hraje v této situaci důležitou roli. Je dobré si adresu své banky naučit nazpaměť nebo si ji alespoň uložit do záložek. Při každém přihlášení k účtu si pak kontroluji adresu v řádku prohlížeče a lze si zde i zkontrolovat bezpečnostní protokol. K bezpečné stránce se lze připojit pomocí protokolu https, což značí, že je komunikace mezi serverem a klientem šifrována. Po levé straně je pak zobrazen detail o bezpečnostním protokolu. Nezdají-li se vám informace v pořádku či adresa v adresním řádku neodpovídá názvu domény banky, raději nezadávejte žádná data a zkontrolujte si pravost cílové stránky.

Optimální řešení

I když se v poslední době u některých prohlížečů uvažuje o zrušení adresního řádku, nelze jednoznačně říci, že by to byl krok správným směrem. Mě už znepokojuje pouze omezení funkcí adresního řádku, kdy není dostupná šipka umožnující rozbalit nabídku relevantních stránek, které jsem navštívil. Jeho zrušení bych jednoznačně řešil výměnou za prohlížeč, který jej má. Mnozí se sice nezajímají o to, kde se právě nachází, ale měla by je taková informace zajímat, pokud jde o bezpečnost jejich dat a financí. Ideální je tedy kombinace adresní řádek, záložky a vyhledávač. Adresní řádek pro rychlý přechod na známé stránky bez nutnosti ji hledat, záložky pro již nalezené stránky (proč něco hledat, když jsem informaci již našel a mám ji uloženou) a vyhledávač, kde se budu snažit najít informace, které aktuálně potřebuji.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Bezpečné heslo

» Software zdarma do počítače

Rubriky

» Bezpečnost

» Grafika a foto

» Kancelář

» Komunikace

» Práce se soubory


Další stránky

» Finance

» SKNeT - tvorba internetových stránek

Copyright © 2007 - 2021 Software - Podmínky užívání - Kontakt